Przejdź do głównej zawartości

Bory Tucholskie

Witam, 

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył Borów Tucholskich. Terytorium Borów Tucholskich swoim zasięgiem obejmuje Park Narodowy "Bory Tucholskie" utworzony w 1996 roku, liczne rezerwaty przyrody, Parki Krajobrazowe takie jak: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy. Przez Bory Tucholskie w okolicy miejscowości Rytel płynie rzeka Brda, którą możemy wybrać się na spływ kajakowy, a pasjonaci pieszych wędrówek na łonie natury znajdą tu wiele leśnych ścieżek, podczas których można poznawać roślinność i obserwować zwierzęta. Jednak Bory Tucholskie to nie tylko przyroda, ale w tym regionie kultywuje się tu tradycję podczas obchodów Dni Borów Tucholskich. Pierwszy raz to święto zorganizowano w dzień przed wybuchem II wojny światowej, a sam charakter święta miał wymiar patriotyczny. Z czasem zmieniło się to w formę festynu społeczno - kulturalnego. Cel tego święta jednak od samego początku pozostał ten sam, czyli pokazanie piękna lokalnego dziedzictwa kulturalnego oraz integracji  mieszkańców, a także zapewnienie przyjezdnym rozrywki i relaksu. To świetny zakątek ciszy i spokoju. Zapraszam!!


 

Komentarze

  1. Ah przypomniał mi się obóz w borach Tucholskich w 3 klasie szkoły podstawowej. Nie pamiętam dokładnego miejsca ale na pewno na zawsze zapamiętam piękno tej krainy. Pozdrawiam, dzięki temu wpisowi pojawiły się same dobre wspomnienia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aaaa ja też wspomniałam z łezką z oku obóz w Borach Tucholskich właśnie, jakoś z małolaty, nostalgia!

      Usuń
  2. Jaka piękna i klimatyczna pocztówka! Z jednej strony wyglada jak Bory Tucholskie a z drugiej strony trochę jak Amazonka albo inna tropikalna rzeka 😃

    OdpowiedzUsuń
  3. Popływałoby się kajakiem w takim otoczeniu 😇

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy ma Pani w planach opisanie Bruggi? Ponoć najpiękniejsze miasto na świecie

    OdpowiedzUsuń
  5. Do tej pory jeżdżę do Borów Tucholskich na grzyby z rodziną, najlepsza miejscówka :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ta widokówka wywołuje we mnie wiele wspaniałych wspomnień. Kto płynął kajakiem po Brdzie, a zwłaszcza przez rezerwat wie o czym mówię �� Piękna przyroda do podziwiania, a śmiechu przy przepychanniu kajaku przez konary drzew, albo unikaniu powalonych drzew co nie miara!

    OdpowiedzUsuń
  7. Super hobby. Wspomnienia, ciekawe miejsca, piękne widoki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Legenda o żółtym trzewiczku i 105 lat pocztówki z Krakowa

 Witam,  Wszyscy Kraków znają z legendy o smoku wawelskim czy też o Lajkoniku. Jest jednak mniej znana legenda o żółtym trzewiku, którą potem przedstawiono w postaci filmu na ekranie pt. "Historia żółtej ciżemki" w 1961 roku. A było to tak...  Pewnego razu żył sobie chłopiec, który miał wyjątkową umiejętność. Była to sztuka rzeźbienia w drewnie. Aby mógł szkolić swoje umiejętności, został oddany do przyuczenia mistrzowi kunsztu, jakim był Wit Stwosz. Wit Stwosz, który pracował właśnie nad ołtarzem w Kościele Mariackim, był pod wrażeniem talentu chłopca, a także sam król, który obserwował jego postępy. Chłopiec pracował bardzo sumiennie, w wyniku czego król postanowił go nagrodzić parą żółtych bucików. Szczęście chłopca nie miało granic, gdyż bardzo marzył o butach. Nadszedł dzień odsłonięcia ołtarza, lecz tuż przed tym momentem zauważono, że brakuje jednego z elementów. Chłopiec bez zastanowienia wspiął się na ołtarz i uzupełnił brakujący element, jednak, przy tym zgubił ...

Nowości z magazynu "Chwila dla Ciebie"

Witam, W dniu 22.08.2024 w magazynie pod nazwą "Chwila dla Ciebie" nr 34 (1525) został wydany egzemplarz, w którym opublikowany został wywiad ze mną, czyli autorką bloga nazwanego "Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże". Poniżej zamieszczam zdjęcie z magazynu "Chwila dla Ciebie", w którym umieszczony został nowy wywiad i można go było w sprzedaży nabyć w kioskach z prasą do 28.08.2024 r. Sama też dopiero otrzymałam pamiątkowy egzemplarz, z którego oczywiście bardzo się cieszę. Dziękuję wszystkim którzy mieli swój udział w przeprowadzeniu wywiadu jak i zarówno w opublikowaniu go oraz możliwości wysyłki mi go na pamiątkę.