Przejdź do głównej zawartości

Warszawa wczoraj i dziś - cykl spotkań z historią cz. 1

 Witam, 

Czy zastanawialiście się kiedyś nad historią stolicy ? Jak Warszawę pamiętamy, a jaka jest teraz ? Jak do tego doszło, że mamy Warszawę taką, jaka jest obecnie ? Do wspomnień nie zawsze wracamy, ale są one częścią historii, mimo tego, czy chcemy o nich pamiętać, czy też nie ? Zaczynamy cykl o Warszawie !!

Warszawa w czasach saskich i Stanisława Augusta Poniatowskiego

Okres czasów saskich zaczyna się od pierwszego dziesięciolecia XVIII wieku. Wtedy dla obecnej stolicy był to czas rozmaitych wojen i zniszczeń przez żywioły. W 1702 roku wojska szwedzkie zdobyły Warszawę oraz na jej mieszkańców nałożono daniny. Z czasem August II Mocny, który był pierwszym saskim królem Polski, został zmuszony do opuszczenia miasta w 1705 roku po klęsce w bitwie pod Warszawą. Jednak czasy saskie to nie tylko wojny, ale też czasy rozkwitu miasta. Wielu zagranicznych architektów projektowało w tamtych czasach budynki oraz je wznoszono. Najbardziej znanym miejscem do dziś, które zostało w tamtych czasach zaprojektowane, jest Ogród Saski i znajdujący się tam pałac. Ten cały zespół pałacowo - ogrodowy wznieśli Wettynowie. Jednak jest on atrakcją do dziś. 
Z kolei czasy panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego przypadają na lata 1764 - 1795. Był on ostatnim królem Polski Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na terenie Zamku Ujazdowskiego za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego został utworzony pawilon zwany łazienką. Ten budynek został rozbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i przekształcony w późniejszy pałac Łazienkowski. Literatura i wszelka sztuka także w tamtych czasach przeżywały rozwój. Wszelkie wybitne osoby, spotykały się na tzw. obiadach czwartkowych organizowanych u króla. Obiady czwartkowe były cyklicznymi kulturalnymi spotkaniami, które zainicjowane były przez Adama Kazimierza Czartoryskiego. Wydarzenia te odbywały się regularnie w latach 1770 - 1777, a miejscem tych spotkań był Zamek Królewski, lub Łazienki.


1. Pocztówka nadana w miejscowości Gąbin od Pani Eli i Pani Basi z 1967 r. 
Widokówka przedstawia Ogród Saski w Warszawie. Fot. A. Zborski.
Wydawnictwo: P.T.T.K. - Z. W. "Fotopam" Wrocław


2. Widokówka przedstawia Most Poniatowskiego w nocy znajdujący się w  Warszawie. Fot. M. Markiewicz. Wydawnictwo: P.T.T.K. - Zakłady Wytwórcze Fotowidokówek i Pamiątek we Wrocławiu


3. Pocztówka wysłana w Warszawie  z 1969 roku. Przedstawia ona Pałac Łazienkowski w Warszawie. Fot. A. Kaczkowski i P. Mystkowski Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch"


4. Pocztówka przedstawia Łazienki - Pałac Na Wodzie w Warszawie. 
Fot. Z. Siemaszko. Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Prasa Książka Ruch


5. Pocztówka nadana z Warszawy w 1969 roku przez Pana Andrzeja. Widokówka przedstawia Pałac w Łazienkach  - fasada południowa (1784, proj. D Merlini). Fot. T. Biliński. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch"


6. Pocztówka wysłana z Przemyśla w roku 1967. Widokówka przedstawia Park Łazienkowski. Rezerwuar (1777 - 1778, proj. D. Merlini). Fot. T. Biliński. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch"





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Legenda o żółtym trzewiczku i 105 lat pocztówki z Krakowa

 Witam,  Wszyscy Kraków znają z legendy o smoku wawelskim czy też o Lajkoniku. Jest jednak mniej znana legenda o żółtym trzewiku, którą potem przedstawiono w postaci filmu na ekranie pt. "Historia żółtej ciżemki" w 1961 roku. A było to tak...  Pewnego razu żył sobie chłopiec, który miał wyjątkową umiejętność. Była to sztuka rzeźbienia w drewnie. Aby mógł szkolić swoje umiejętności, został oddany do przyuczenia mistrzowi kunsztu, jakim był Wit Stwosz. Wit Stwosz, który pracował właśnie nad ołtarzem w Kościele Mariackim, był pod wrażeniem talentu chłopca, a także sam król, który obserwował jego postępy. Chłopiec pracował bardzo sumiennie, w wyniku czego król postanowił go nagrodzić parą żółtych bucików. Szczęście chłopca nie miało granic, gdyż bardzo marzył o butach. Nadszedł dzień odsłonięcia ołtarza, lecz tuż przed tym momentem zauważono, że brakuje jednego z elementów. Chłopiec bez zastanowienia wspiął się na ołtarz i uzupełnił brakujący element, jednak, przy tym zgubił ...

Nowości z magazynu "Chwila dla Ciebie"

Witam, W dniu 22.08.2024 w magazynie pod nazwą "Chwila dla Ciebie" nr 34 (1525) został wydany egzemplarz, w którym opublikowany został wywiad ze mną, czyli autorką bloga nazwanego "Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże". Poniżej zamieszczam zdjęcie z magazynu "Chwila dla Ciebie", w którym umieszczony został nowy wywiad i można go było w sprzedaży nabyć w kioskach z prasą do 28.08.2024 r. Sama też dopiero otrzymałam pamiątkowy egzemplarz, z którego oczywiście bardzo się cieszę. Dziękuję wszystkim którzy mieli swój udział w przeprowadzeniu wywiadu jak i zarówno w opublikowaniu go oraz możliwości wysyłki mi go na pamiątkę.

Bory Tucholskie

Witam,  Dzisiejszy wpis będzie dotyczył Borów Tucholskich. Terytorium Borów Tucholskich swoim zasięgiem obejmuje Park Narodowy "Bory Tucholskie" utworzony w 1996 roku, liczne rezerwaty przyrody, Parki Krajobrazowe takie jak: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy. Przez Bory Tucholskie w okolicy miejscowości Rytel płynie rzeka Brda, którą możemy wybrać się na spływ kajakowy, a pasjonaci pieszych wędrówek na łonie natury znajdą tu wiele leśnych ścieżek, podczas których można poznawać roślinność i obserwować zwierzęta. Jednak Bory Tucholskie to nie tylko przyroda, ale w tym regionie kultywuje się tu tradycję podczas obchodów Dni Borów Tucholskich. Pierwszy raz to święto zorganizowano w dzień przed wybuchem II wojny światowej, a sam charakter święta miał wymiar patriotyczny. Z czasem zmieniło się to w formę festynu społeczno - kulturalnego. Cel tego święta jednak od samego początku pozostał ten sam, czyli pok...