Przejdź do głównej zawartości

Warszawa wczoraj i dziś - cykl spotkań z historią cz. 2

 Witam, 

Dzisiaj zaczynamy drugi z kolei cykl spotkań z historią o Warszawie. Tym razem cykl obejmuje XIX wiek, czyli okres kiedy odbyły się powstania zarówno listopadowe jak i styczniowe, ale przejdźmy do historii.

Powstanie listopadowe i powstanie styczniowe

W dniu 29 listopada 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe. W tamtych czasach Warszawa była siedzibą Rządu Tymczasowego. We wrześniu 1831 roku armia rosyjska zaatakowała Warszawę na dzielnicy Wola. Wtedy to podczas bronienia, reduty nr 56 zginął gen. Józef Sowiński, natomiast o obronie reduty nr 54 pisał Adam Mickiewicz w wierszu pod tytułem Reduta Ordona. Należy wspomnieć, że w nocy z 15/16 sierpnia w tym samym roku zastało zamordowanych wielu ludzi. Moment upadku powstania listopadowego spowodował, że zlikwidowano Sejm, Wojsko Polskie czy konstytucję oraz funkcjonujący wtedy Uniwersytet Warszawski, jak i również Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Następnym momentem w historii było wprowadzenie stanu wojennego w 1833 roku. W 1837 roku Warszawa przestała funkcjonować jako stolica.
Kolejną częścią historii jest powstanie styczniowe, które odbyło się na przełomie lat 1863 - 1864. Poprzedzone było one różnymi manifestacjami, natomiast od stycznia 1863 roku Warszawa stała się siedzibą Rządu Narodowego. W 1863 roku, w odwecie na zorganizowany, lecz nieudany zamach bombowy, który dotyczył Fiodora Berga, Rosjanie Pałac Zamoyskich, który położony jest na Nowym Świecie zdemolowali jak i ograbili. Wtedy też wyrzucono przez okno na ulicę oryginalny fortepian Chopina, co spowodowało, że Cyprian Kamil Norwid napisał o tym wiersz pt. "Fortepian Szopena". Samo powstanie styczniowe upadło z powodu egzekucji Romualda Traugutta. 

1. Pocztówka nadana z Warszawy przez Panią Bogusię z 1963 roku. 
Widokówka przedstawia Pałac Staszica - siedzibę Polskiej Akademii Nauk. Fot. Z. Siemaszko. Wydawnictwo: P.T.T.K."Fotopam" Wrocław, Biuro Wydawnicze "Ruch"
2. Pocztówka wysłana w Warszawie z 1972 roku przez Panią Wandę. 
Widokówka przedstawia Pałac Staszica (1820 - 1823, proj. A. Corazzi) - siedziba Polskiej Akademii Nauk. Fot. P. Krassowski. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch"
3. Pocztówka nadana w Warszawie  m.in. od Pani Jadzi i Pani Krysi (prawdopodobnie) z 1959 roku. Widokówka przedstawia osiedle Nowy Świat. Fot. S. Kupiecki. Wydawnictwo: "Ruch"
4. Pocztówka nadana w Warszawie od Pani Ali z 1961 roku.
Widokówka przedstawia Pomnik Chopina. 
Fot. A. Johann. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch" 




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Legenda o żółtym trzewiczku i 105 lat pocztówki z Krakowa

 Witam,  Wszyscy Kraków znają z legendy o smoku wawelskim czy też o Lajkoniku. Jest jednak mniej znana legenda o żółtym trzewiku, którą potem przedstawiono w postaci filmu na ekranie pt. "Historia żółtej ciżemki" w 1961 roku. A było to tak...  Pewnego razu żył sobie chłopiec, który miał wyjątkową umiejętność. Była to sztuka rzeźbienia w drewnie. Aby mógł szkolić swoje umiejętności, został oddany do przyuczenia mistrzowi kunsztu, jakim był Wit Stwosz. Wit Stwosz, który pracował właśnie nad ołtarzem w Kościele Mariackim, był pod wrażeniem talentu chłopca, a także sam król, który obserwował jego postępy. Chłopiec pracował bardzo sumiennie, w wyniku czego król postanowił go nagrodzić parą żółtych bucików. Szczęście chłopca nie miało granic, gdyż bardzo marzył o butach. Nadszedł dzień odsłonięcia ołtarza, lecz tuż przed tym momentem zauważono, że brakuje jednego z elementów. Chłopiec bez zastanowienia wspiął się na ołtarz i uzupełnił brakujący element, jednak, przy tym zgubił ...

Nowości z magazynu "Chwila dla Ciebie"

Witam, W dniu 22.08.2024 w magazynie pod nazwą "Chwila dla Ciebie" nr 34 (1525) został wydany egzemplarz, w którym opublikowany został wywiad ze mną, czyli autorką bloga nazwanego "Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże". Poniżej zamieszczam zdjęcie z magazynu "Chwila dla Ciebie", w którym umieszczony został nowy wywiad i można go było w sprzedaży nabyć w kioskach z prasą do 28.08.2024 r. Sama też dopiero otrzymałam pamiątkowy egzemplarz, z którego oczywiście bardzo się cieszę. Dziękuję wszystkim którzy mieli swój udział w przeprowadzeniu wywiadu jak i zarówno w opublikowaniu go oraz możliwości wysyłki mi go na pamiątkę.

Bory Tucholskie

Witam,  Dzisiejszy wpis będzie dotyczył Borów Tucholskich. Terytorium Borów Tucholskich swoim zasięgiem obejmuje Park Narodowy "Bory Tucholskie" utworzony w 1996 roku, liczne rezerwaty przyrody, Parki Krajobrazowe takie jak: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy. Przez Bory Tucholskie w okolicy miejscowości Rytel płynie rzeka Brda, którą możemy wybrać się na spływ kajakowy, a pasjonaci pieszych wędrówek na łonie natury znajdą tu wiele leśnych ścieżek, podczas których można poznawać roślinność i obserwować zwierzęta. Jednak Bory Tucholskie to nie tylko przyroda, ale w tym regionie kultywuje się tu tradycję podczas obchodów Dni Borów Tucholskich. Pierwszy raz to święto zorganizowano w dzień przed wybuchem II wojny światowej, a sam charakter święta miał wymiar patriotyczny. Z czasem zmieniło się to w formę festynu społeczno - kulturalnego. Cel tego święta jednak od samego początku pozostał ten sam, czyli pok...