Witam,
Kolejny cykl spotkań z historią o Warszawie cz. 3 już dziś i mam nadzieję, że będzie się cieszył zainteresowaniem, także po przerwie. Domyślam się, że był długo wyczekiwany. Dzisiaj postaram się przedstawić stolicę w okresie popowstaniowym. To zaczynajmy!!!
Warszawa w okresie popowstaniowym
Stolica w okresie po obu powstaniach listopadowym i styczniowym, czyli w latach 1900 - 1914 bardzo się rozwijała, pomimo że od 1837 roku nie funkcjonowała formalnie jako stolica, to jednak nadal spełniała swoją rolę jako stolicy narodu. W 1900 roku zaczęto budować Filharmonię Narodową w Warszawie. Nieistniejąca obecnie Elektrownia Powiśle w 1904 roku była pierwszą, która dostarczała w tamtym czasie energię elektryczną dostarczaną dla mieszkańców miasta. Dwa lata później pojawiły się latarnie na ulicach, a w 1908 roku w wyniku zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną zostały wprowadzone tramwaje, które wyjechały na ulice miasta, natomiast na przełomie lat 1904 - 1914 prowadzone były prace przy budowie Mostu Poniatowskiego. Przełomowym momentem było podpisanie przez cara Mikołaja II - go w 1911 roku dokumentu poświadczającego likwidację Twierdzy Warszawa.

1. Pocztówka nadana z Warszawy w 1962 roku. Widokówka przedstawia ul. Mostową w Warszawie. Fot. A. Zborski. Wydawnictwo: P.T.T.K. - Foto i Pam. Wrocław. Biuro Wydawnicze "Ruch".
2. Pocztówka przedstawia Fontannę przed Pałacem Kultury i Nauki. Fot. T. Hermańczyk. Wydawnictwo: P.T.T.K. Zakł. Wytw. Fotowidokówek Kłodzko. Biuro Wydawnicze "Ruch".
3. Pocztówka nadana przez Panią Gienię w Warszawie w 1959 roku. Kartka przedstawia fragment osiedla Muranów. Fot. T. Hermańczyk. Wydawnictwo: P.T.T.K. Zakł. Wytw. Fotowidokówek Wrocław. Biuro Wydawnicze "Ruch".
4. Pocztówka nadana z miejscowości Pilawa przez Pana Andrzeja w 1969 roku. Widokówka przedstawia trasę W-Z w Warszawie. Fot. T. Biliński. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".
5. Pocztówka przedstawia skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Królewskiej w Warszawie. Fot. P. Krassowski. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".
6. Pocztówka nadana z miejscowości Warszawa w 1968 roku przez Panią Halinę. Widokówka przedstawia trasę W-Z w Warszawie. Fot. P. Krassowski.
Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".
7. Pocztówka wysłana z Warszawy przez Pana Henryka. Widokówka przedstawia Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Fot. P. Krassowski.
Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".
8. Pocztówka wysłana z Warszawy w 1965 roku przez Panią Irenę. Widokówka przedstawia Dom Partii w Warszawie. Fot. A. Kaczkowski, P. Mystkowski. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".
9. Pocztówka wysłana z Warszawy w 1966 roku przez Panią Izę i Panią Ewę. Widokówka przedstawia mury staromiejskie i w głębi Barbakan. Fot. T. Biliński. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".
Super! Pozdrawiam ze Szkocji :)
OdpowiedzUsuń