Przejdź do głównej zawartości

Warszawa wczoraj i dziś - cykl spotkań z historią cz. 3

 Witam,

Kolejny cykl spotkań z historią o Warszawie cz. 3 już dziś i mam nadzieję, że będzie się cieszył zainteresowaniem, także  po przerwie. Domyślam się, że był długo wyczekiwany. Dzisiaj postaram się przedstawić stolicę w okresie popowstaniowym. To zaczynajmy!!!

Warszawa w okresie popowstaniowym

Stolica w okresie po obu powstaniach listopadowym i styczniowym, czyli w latach 1900 - 1914 bardzo się rozwijała, pomimo że od 1837 roku nie funkcjonowała formalnie jako stolica, to jednak nadal spełniała swoją rolę jako stolicy narodu. W 1900 roku zaczęto budować Filharmonię Narodową w  Warszawie. Nieistniejąca obecnie Elektrownia Powiśle w 1904 roku była pierwszą, która dostarczała w tamtym czasie energię elektryczną dostarczaną dla mieszkańców miasta. Dwa lata później pojawiły się latarnie na ulicach, a w 1908 roku w wyniku zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną zostały  wprowadzone tramwaje, które wyjechały na ulice miasta, natomiast na przełomie lat 1904 - 1914 prowadzone były prace przy budowie Mostu Poniatowskiego. Przełomowym momentem było podpisanie przez cara Mikołaja II - go w 1911  roku dokumentu poświadczającego likwidację Twierdzy Warszawa. 


1. Pocztówka nadana z Warszawy w 1962 roku. Widokówka przedstawia ul. Mostową w Warszawie. Fot. A. Zborski. Wydawnictwo: P.T.T.K. - Foto i Pam. Wrocław. Biuro Wydawnicze "Ruch".


2. Pocztówka przedstawia Fontannę przed Pałacem Kultury i Nauki. Fot. T. Hermańczyk. Wydawnictwo: P.T.T.K.  Zakł. Wytw. Fotowidokówek Kłodzko. Biuro Wydawnicze "Ruch".


3. Pocztówka nadana przez Panią Gienię w Warszawie w 1959 roku. Kartka przedstawia fragment osiedla Muranów. Fot. T. Hermańczyk. Wydawnictwo:  P.T.T.K.  Zakł. Wytw. Fotowidokówek Wrocław. Biuro Wydawnicze "Ruch".


4. Pocztówka nadana z miejscowości Pilawa przez Pana Andrzeja w 1969 roku. Widokówka przedstawia trasę W-Z w Warszawie. Fot. T. Biliński. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".


5. Pocztówka przedstawia skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Królewskiej w Warszawie. Fot. P. Krassowski. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".


6. Pocztówka nadana z miejscowości Warszawa w 1968 roku przez Panią Halinę. Widokówka przedstawia trasę W-Z w Warszawie. Fot.  P. Krassowski. 
Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".


7. Pocztówka wysłana z Warszawy przez Pana Henryka. Widokówka przedstawia Aleje Jerozolimskie w Warszawie.  Fot.  P. Krassowski. 
Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".


8. Pocztówka wysłana z Warszawy w 1965 roku przez Panią Irenę. Widokówka przedstawia Dom Partii w Warszawie. Fot. A. Kaczkowski, P. Mystkowski. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch".



9. Pocztówka wysłana z Warszawy w 1966 roku przez Panią Izę i Panią Ewę. Widokówka przedstawia mury staromiejskie i w głębi Barbakan. Fot. T. Biliński. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch". 





Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Legenda o żółtym trzewiczku i 105 lat pocztówki z Krakowa

 Witam,  Wszyscy Kraków znają z legendy o smoku wawelskim czy też o Lajkoniku. Jest jednak mniej znana legenda o żółtym trzewiku, którą potem przedstawiono w postaci filmu na ekranie pt. "Historia żółtej ciżemki" w 1961 roku. A było to tak...  Pewnego razu żył sobie chłopiec, który miał wyjątkową umiejętność. Była to sztuka rzeźbienia w drewnie. Aby mógł szkolić swoje umiejętności, został oddany do przyuczenia mistrzowi kunsztu, jakim był Wit Stwosz. Wit Stwosz, który pracował właśnie nad ołtarzem w Kościele Mariackim, był pod wrażeniem talentu chłopca, a także sam król, który obserwował jego postępy. Chłopiec pracował bardzo sumiennie, w wyniku czego król postanowił go nagrodzić parą żółtych bucików. Szczęście chłopca nie miało granic, gdyż bardzo marzył o butach. Nadszedł dzień odsłonięcia ołtarza, lecz tuż przed tym momentem zauważono, że brakuje jednego z elementów. Chłopiec bez zastanowienia wspiął się na ołtarz i uzupełnił brakujący element, jednak, przy tym zgubił ...

Nowości z magazynu "Chwila dla Ciebie"

Witam, W dniu 22.08.2024 w magazynie pod nazwą "Chwila dla Ciebie" nr 34 (1525) został wydany egzemplarz, w którym opublikowany został wywiad ze mną, czyli autorką bloga nazwanego "Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże". Poniżej zamieszczam zdjęcie z magazynu "Chwila dla Ciebie", w którym umieszczony został nowy wywiad i można go było w sprzedaży nabyć w kioskach z prasą do 28.08.2024 r. Sama też dopiero otrzymałam pamiątkowy egzemplarz, z którego oczywiście bardzo się cieszę. Dziękuję wszystkim którzy mieli swój udział w przeprowadzeniu wywiadu jak i zarówno w opublikowaniu go oraz możliwości wysyłki mi go na pamiątkę.

Bory Tucholskie

Witam,  Dzisiejszy wpis będzie dotyczył Borów Tucholskich. Terytorium Borów Tucholskich swoim zasięgiem obejmuje Park Narodowy "Bory Tucholskie" utworzony w 1996 roku, liczne rezerwaty przyrody, Parki Krajobrazowe takie jak: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy. Przez Bory Tucholskie w okolicy miejscowości Rytel płynie rzeka Brda, którą możemy wybrać się na spływ kajakowy, a pasjonaci pieszych wędrówek na łonie natury znajdą tu wiele leśnych ścieżek, podczas których można poznawać roślinność i obserwować zwierzęta. Jednak Bory Tucholskie to nie tylko przyroda, ale w tym regionie kultywuje się tu tradycję podczas obchodów Dni Borów Tucholskich. Pierwszy raz to święto zorganizowano w dzień przed wybuchem II wojny światowej, a sam charakter święta miał wymiar patriotyczny. Z czasem zmieniło się to w formę festynu społeczno - kulturalnego. Cel tego święta jednak od samego początku pozostał ten sam, czyli pok...