Przejdź do głównej zawartości

"Padwa północy" i jej atrakcje

 Witam, 

Zamość jest miastem, które zostało  założone w 1580 roku, a w następnych latach wybudowane na polecenie kanclerza i zarazem hetmana Jana Zamoyskiego. Miasto było ufortyfikowane poprzez Twierdzę Zamość, która swoją pierwszą funkcję spełniła podczas powstania Chmielnickiego. Dawny kształt twierdzy był w postaci siedmioboku z siedmioma  bastionami, z których obecnie pozostał VII bastion. Dzisiaj miasto Zamość posiada wpis, który dokonany został  w 1992 roku na listę UNESCO, ze względu na renesansowy Ratusz i kamieniczki przyległe do Rynku Wielkiego. Nie są to jednak jedyne atrakcje tej miejscowości: ZOO, dawna synagoga na Starym Mieście, Rotunda Zamojska i walory architektoniczne w postaci podcieni z XVI wieku także są godne naszej uwagi podczas zwiedzania tego miasta. W mieście zwanym perłą renesansu każdy znajdzie coś dla siebie. 


1. Podcienia zamojskie z XVI w. wzorowane na podcieniach miasta Padwy.   
Fot.: Dr T.  Przypkowski. Wydawnictwo: Zakł. Wklęsłodr. RSW "Prasa". W-wa


2. Widokówka ukazuje fragment Rotundy Zamojskiej. Fot.: J. Siudecki. Wydawnictwo: "Ruch"


3. ZOO w Zamościu. Fot.: L. Święcki. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch"


4. Pocztówka przedstawia renesansowy portal "Infułatki". Fot.: B. Malmurowicz. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch"


5. Elewacja renesansowej kamienicy "Pod Madonną". Fot.: B. Malmurowicz. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch"


6. Kartka pocztowa  przedstawia fragment zabytkowych fortyfikacji. Fot.: W. Lipiec. Wydawnictwo: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "Taurus"


7. Ratusz z 1591 roku według projektu Bernarda Moranda.  Fot.: B. Malmurowicz. Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze "Ruch"


8. Ratusz renesansowy wybudowany w latach 1591-1600. Fot.: P. Libera. Proj. graf.: Studio Reklamy "Kaart" Kraków. Wydawnictwo: Zamojskie Pracownie Konserwacji Zabytków "Rehabit" Sp. zo.o. 


9. Zamojska architektura wraz z Ratuszem. Fot.: D. Krakowiak. Proj. graf.: K. Gąszewski. Wydawnictwo: DDK Edition s.c. Poznań


10. Zamojska architektura. Fot.: Z. Lemiech. Wydawnictwo: L-Print Lublin


11. Dawna synagoga na Starym Mieście. Fot.: W. Lipiec. 
Wydawnictwo: APU TAURUS


12. Widok na zamojskie Stare Miasto z lotu ptaka. Fot.: W. Lipiec. Wydawnictwo: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "Taurus" 


13. Architektoniczne atrakcje miasta Zamość. Fot.: D. Krakowiak. 
Proj. graf.: K. Gąszewski. Wydawnictwo: DDK Edition s.c. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Legenda o żółtym trzewiczku i 105 lat pocztówki z Krakowa

 Witam,  Wszyscy Kraków znają z legendy o smoku wawelskim czy też o Lajkoniku. Jest jednak mniej znana legenda o żółtym trzewiku, którą potem przedstawiono w postaci filmu na ekranie pt. "Historia żółtej ciżemki" w 1961 roku. A było to tak...  Pewnego razu żył sobie chłopiec, który miał wyjątkową umiejętność. Była to sztuka rzeźbienia w drewnie. Aby mógł szkolić swoje umiejętności, został oddany do przyuczenia mistrzowi kunsztu, jakim był Wit Stwosz. Wit Stwosz, który pracował właśnie nad ołtarzem w Kościele Mariackim, był pod wrażeniem talentu chłopca, a także sam król, który obserwował jego postępy. Chłopiec pracował bardzo sumiennie, w wyniku czego król postanowił go nagrodzić parą żółtych bucików. Szczęście chłopca nie miało granic, gdyż bardzo marzył o butach. Nadszedł dzień odsłonięcia ołtarza, lecz tuż przed tym momentem zauważono, że brakuje jednego z elementów. Chłopiec bez zastanowienia wspiął się na ołtarz i uzupełnił brakujący element, jednak, przy tym zgubił ...

Nowości z magazynu "Chwila dla Ciebie"

Witam, W dniu 22.08.2024 w magazynie pod nazwą "Chwila dla Ciebie" nr 34 (1525) został wydany egzemplarz, w którym opublikowany został wywiad ze mną, czyli autorką bloga nazwanego "Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże". Poniżej zamieszczam zdjęcie z magazynu "Chwila dla Ciebie", w którym umieszczony został nowy wywiad i można go było w sprzedaży nabyć w kioskach z prasą do 28.08.2024 r. Sama też dopiero otrzymałam pamiątkowy egzemplarz, z którego oczywiście bardzo się cieszę. Dziękuję wszystkim którzy mieli swój udział w przeprowadzeniu wywiadu jak i zarówno w opublikowaniu go oraz możliwości wysyłki mi go na pamiątkę.

Bory Tucholskie

Witam,  Dzisiejszy wpis będzie dotyczył Borów Tucholskich. Terytorium Borów Tucholskich swoim zasięgiem obejmuje Park Narodowy "Bory Tucholskie" utworzony w 1996 roku, liczne rezerwaty przyrody, Parki Krajobrazowe takie jak: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy. Przez Bory Tucholskie w okolicy miejscowości Rytel płynie rzeka Brda, którą możemy wybrać się na spływ kajakowy, a pasjonaci pieszych wędrówek na łonie natury znajdą tu wiele leśnych ścieżek, podczas których można poznawać roślinność i obserwować zwierzęta. Jednak Bory Tucholskie to nie tylko przyroda, ale w tym regionie kultywuje się tu tradycję podczas obchodów Dni Borów Tucholskich. Pierwszy raz to święto zorganizowano w dzień przed wybuchem II wojny światowej, a sam charakter święta miał wymiar patriotyczny. Z czasem zmieniło się to w formę festynu społeczno - kulturalnego. Cel tego święta jednak od samego początku pozostał ten sam, czyli pok...