Przejdź do głównej zawartości

Legendy Tatr Zachodnich - Dolina Kościeliska

Witam,

Przez te parę  dni co nie pisałam, szukałam dla was ciekawego tematu, aż w końcu znalazłam. Myślę, że legendy związane z  Doliną Kościeliską będą ciekawe. Z nazwą tej doliny wiąże się legenda, której akcja rozegrała się przy Bramie Kantaka. Pod tą bramą górale, broniący chroniącej się św. Kingi z Krościenka dzielnie pokonali Tatarów, których kości zostały rozwłóczone po dolinie i stąd nazwa "Kościeliska". Legenda ta została natchnieniem dla wielu pisarzy m.in Henryka Sienkiewicza, do napisania "Potopu". Jednak to tylko legenda, ponieważ nazwa rzeczywiście pochodzi od kościółka zbudowanego przez górników. Kapliczka jest też nazywana zbójnicką w wyniku legend, w których się pojawiają, chociażby jak napadali na kupców, kiedy prowadził tu szlak handlowy na Słowację. Obecnie zostały tylko zbójnickie nazwy skał np. "Zbójnickie Okna", "Zbójnicki Stół" czy "Zbójnicka Turnia". To tyle z legend Zachodnich Tatr. Mam nadzieję, że natchnęłam was do podróży w Tatry Zachodnie, w którą zapraszam. 




Komentarze

  1. Pozdrowienia dla Pani Autorki od górala z Podhala :). Bardzo miło zobaczyć swoje rodzinne strony na tak pięknie prowadzonej stronie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak pięknie! Muszę się kiedyś tam wybrać!

    OdpowiedzUsuń
  3. Uważam, że każda pocztówka to takie małe dzieło sztuki, ,podobnie jak Pani pewnie myśli. Małgorzata, gosicka@wp.pl

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Legenda o żółtym trzewiczku i 105 lat pocztówki z Krakowa

 Witam,  Wszyscy Kraków znają z legendy o smoku wawelskim czy też o Lajkoniku. Jest jednak mniej znana legenda o żółtym trzewiku, którą potem przedstawiono w postaci filmu na ekranie pt. "Historia żółtej ciżemki" w 1961 roku. A było to tak...  Pewnego razu żył sobie chłopiec, który miał wyjątkową umiejętność. Była to sztuka rzeźbienia w drewnie. Aby mógł szkolić swoje umiejętności, został oddany do przyuczenia mistrzowi kunsztu, jakim był Wit Stwosz. Wit Stwosz, który pracował właśnie nad ołtarzem w Kościele Mariackim, był pod wrażeniem talentu chłopca, a także sam król, który obserwował jego postępy. Chłopiec pracował bardzo sumiennie, w wyniku czego król postanowił go nagrodzić parą żółtych bucików. Szczęście chłopca nie miało granic, gdyż bardzo marzył o butach. Nadszedł dzień odsłonięcia ołtarza, lecz tuż przed tym momentem zauważono, że brakuje jednego z elementów. Chłopiec bez zastanowienia wspiął się na ołtarz i uzupełnił brakujący element, jednak, przy tym zgubił ...

Nowości z magazynu "Chwila dla Ciebie"

Witam, W dniu 22.08.2024 w magazynie pod nazwą "Chwila dla Ciebie" nr 34 (1525) został wydany egzemplarz, w którym opublikowany został wywiad ze mną, czyli autorką bloga nazwanego "Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże". Poniżej zamieszczam zdjęcie z magazynu "Chwila dla Ciebie", w którym umieszczony został nowy wywiad i można go było w sprzedaży nabyć w kioskach z prasą do 28.08.2024 r. Sama też dopiero otrzymałam pamiątkowy egzemplarz, z którego oczywiście bardzo się cieszę. Dziękuję wszystkim którzy mieli swój udział w przeprowadzeniu wywiadu jak i zarówno w opublikowaniu go oraz możliwości wysyłki mi go na pamiątkę.

Bory Tucholskie

Witam,  Dzisiejszy wpis będzie dotyczył Borów Tucholskich. Terytorium Borów Tucholskich swoim zasięgiem obejmuje Park Narodowy "Bory Tucholskie" utworzony w 1996 roku, liczne rezerwaty przyrody, Parki Krajobrazowe takie jak: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy. Przez Bory Tucholskie w okolicy miejscowości Rytel płynie rzeka Brda, którą możemy wybrać się na spływ kajakowy, a pasjonaci pieszych wędrówek na łonie natury znajdą tu wiele leśnych ścieżek, podczas których można poznawać roślinność i obserwować zwierzęta. Jednak Bory Tucholskie to nie tylko przyroda, ale w tym regionie kultywuje się tu tradycję podczas obchodów Dni Borów Tucholskich. Pierwszy raz to święto zorganizowano w dzień przed wybuchem II wojny światowej, a sam charakter święta miał wymiar patriotyczny. Z czasem zmieniło się to w formę festynu społeczno - kulturalnego. Cel tego święta jednak od samego początku pozostał ten sam, czyli pok...